Priştine Eğtim Müşavirliği

Bakan Özer, Kosovalı Bakanlarla Bir Araya Geldi.

Bakan Özer, Kosovalı Bakanlarla Bir Araya Geldi.

Toplantıda Kosova'da Türkçe eğitim gören öğrenciler için hazırlanan Türkçe kitaplar, ülkemizde Türk öğrencilerin eğitiminde görevli öğretmenlerin mesleki ve hizmet içi eğitimleri, Türkiye'de üniversite okuyan öğrencilerin yüksek meblağlı harçlar konusu, mesleki ve yaygın eğitim konusunda iş birliği; Türkçenin Kosova'da, Arnavutçanın da Türkiye'de seçmeli ders olarak karşılıklı öğretilmesi konuları ele alındı.

Kosova heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Bakan Özer, salgın sürecinde eğitim alanında oluşan zorlukların önüne geçebilmek için ülkeler arasında iş birliğinin her zamankinden daha fazla önem kazandığına işaret etti.

Özer, Türkiye'nin son dönemde kayda değer kazanımlar elde ettiği eğitimin dijitalleşmesi ve mesleki eğitim kurumlarında yapılan üretimler konusunda Kosova ile iş birliğine sıcak baktıklarını belirtti.

Özer, Özellikle 2019 yılı itibarıyla yurt dışı kullanımına açılan EBA platformunu, dileyen tüm öğrenciler ve öğretmenlerin kolaylıkla kullanılabileceği belirtildi.

Kosova'da yaşayan Türk toplumunun en iyi şekilde eğitim alması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getiren Bakan Özer, olumlu yönde devam eden eğitim alanında ilişkilerin öngörülen amaçlara daha sağlam ve emin adımlarla ulaşılabilmesi için Kosova'da halihazırda mevcut Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasının etkisiz kılınması gerektiğini vurguladı.

Fikrim Damka ve Arbërie Nagavci, Bakan Özer'e bu sıcak karşılama ve destekleri için teşekkür ederek, iki ülke arasındaki iş birliğini daha da ileri götüreceklerine inançlarının tam olduğunu belirtti.

Kosova heyetinde KAlkınma Bakanı Sn. Fikrim DAMKA, Kosova Eğitim Bakanı Sn. Arbërie NAGAVCI, Kosova Ankara Büyükelçisi Sn. Ilir DUGOLLI ve T.C. Priştine Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şerafettin TURAN'da hazır bulundu. 

29-09-202129-09-202129-09-202129-09-2021

Adres Rr. İmzot Nike Prela Nr 1/3 Ulpiane Prishtine, KOSOVA - 00 383 38 55 44 86

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.